Dlhý COVID a príznaky postcovidového syndrómu: Týka sa aj vás?

Prešli už 3 dlhé mesiace od kedy ste prekonali COVID-19 a stále sa necítite úplne zdraví? Vitajte medzi ďalšími 80%. Približne takéto percento ľudí trpí pretrvávajúcimi problémami po prekonaní akútneho štádia COVID-u. Takýto stav sa nazýva postcovidový syndróm a spolu s infekčným štádiom ochorenia ich môžeme súhrnne označiť ako dlhý COVID, tzv. long COVID.
Postcovidový syndróm a najčastejšie symptómy:
- slabosť, únava
- dýchavičnosť (zadýchate sa aj pri minimálnej námahe)
- kašeľ, podráždené hrdlo
- zníženie citlivosti čuchu a chuti
- strata apetítu, problém s prehĺtaním, chudnutie
- bolesti hlavy
- psychické ťažkosti (zmeny nálady, depresie, problémy so spánkom)
- únik moču či stolice
- bolesti kĺbov, hlavy, nôh
- tráviace ťažkosti (hnačka či zápcha, nevoľnosť)
- vypadávanie vlasov
- porucha sústredenia, problémy s pamäťou, či dokonca výpadky vnímania
- novovzniknuté choroby ako diabetes, vysoký krvný tlak, poruchy zrážanlivosti krvi (1,2)
Postcovidový syndróm - liečba
Pokiaľ trpíte vážnymi príznakmi postocovidového syndrómu, je vhodné navštíviť odborného lekára prislúchajúceho danému prejavu. Ak napríklad pociťujete dýchavičnosť je namieste zvážiť RTG pľúc a ďalšie vyšetrenia na základe rád lekára. (1)
Postcovidový syndróm - rehabilitácia
Skúsený fyzioterapeut vám určite poradí cviky presne na vaše ťažkosti. Ak chcete začať s ľahkým cvičením je dobré kontrolovať si okysličenie krvi pulzným oxymetrom. Dostupné sú dokonca návody a pomôcky na rehabilitovanie dýchacích funkcií či čuchu. Zvážiť môžete dychové cvičenia z jógy. Pamätajte, že akákoľvek pohybová aktivita zmierni aj psychické ťažkosti, či problémy so spánkom. (3)
Ako prekonať postcovidový syndróm pomocou stravy?
Zaujímavým sa zdá byť tzv. fasting, prerušované hladovanie, ktoré má pozitívny vplyv na imunitu a "čistenie" postihnutých či poškodených buniek. Bežné zásady zdravej stavy je samozrejme vhodné dodržiavať nie len po prekonaní COVID-u. Povedzme si, aké zložky v strave môžu podporiť liečbu práve postcovidového syndrómu. Budeme hľadať látky, ktoré budú pôsobiť antioxidačne, protizápalovo, pomáhajú k lepšiemu spánku a tráveniu. A tiež potrebujeme látky, ktoré budú pomáhať regulovať zrážanlivosť krvi. Práve problémy so zrážanlivosťou krvi podporujú vznik stavov ako infarkt myokardu alebo cievna mozgová príhoda (mŕtvica), s ktorými sa po prekonaní COVID-u stretávame. (3,4)
Polyfenoly
Polyfenoly sú látky, ktoré nájdeme v jablkách, slivkách, čerešniach, cesnaku, niektorých koreňoch či v zelenom čaji. Medzi polyfenoly patrí quercetín, kurkumín, katechíny (napr. EGCG). Obsiahnuté v pestrej strave pôsobia navzájom synergicky a ich účinok je tak maximalizovaný. Môžu pomôcť:
- k lepšiemu spánku
- k prevencii diabetu
- k regulácii tukov v krvi
- k lepšiemu zhojeniu poškodeného pľúcneho tkaniva
- podporujú imunitu a majú aj priamo antivírusový účinok
- podporujú odstraňovanie odumretých a ďalších nechcených buniek z organizmu
- pôsobia antioxidačne či protizápalovo
- pôsobia tiež proti nadmernému zrážaniu krvi (3,5,6)
Účinok vitamínov C, D a zinku a selénu na postcovidový syndróm
Niektoré vitamíny pôsobia antioxidačne, najznámejší antioxidant je vitamín C, ktorý je tiež najznámejším vitamínom správne fungujúcej imunity.
Vitamín D pomáha predchádzať chrípke i COVID-u a zároveň pomáha zmierňovať jeho priebeh. Vitamín D vďaka jeho antifibrotickému účinku pomáha zmierňovať aj zmeny na pľúcach.
U pacientov hospitalizovaných s COVID-om sa zistil nedostatok vitamínu D a selénu. Selén je tiež známy antioxidant a minerál podporujúci správne fungovanie imunity.
Zinok dokáže potlačiť množenie vírusu v tele a z časti zabrániť škodlivému pôsobeniu COVID-u prostredníctvom zníženia počtu ACE2 receptorov. Práve kombinácia vitamínu C, D, zinku a zeleného čaju sa ukazuje ako účinná pomoc od príznakov pretrvávajúcich po prekonaní COVID-u a pomáha so zápalom v organizme. (7,8,9)
Zdravé črevo – pevná myseľ?
Z rôznych štúdii vieme, že črevá komunikujú s mozgom a medzi črevným mikrobiómom a psychickým zdravým je súvis. Črevná flóra býva po prekonaní COVID-u narušená, zvlášť ak boli nasadené aj antibiotiká. Obnoviť rovnováhu v čreve môžeme jedením probiotík, prebiotík (vlákniny) a zvýšeným príjmom už spomínaných polyfenolov, ktoré majú tiež prebiotický účinok. (9)
Antioxidačná sila organizmu je po prekonaní COVID-u znížená
Práve procesy v organizme, ktoré súvisia s oxidáciou spôsobujú mnohé z príznakov postcovidového syndrómu. Zistilo sa, že významnú rolu pri tvorbe krvných zrazenín (pľúcna embólia, infarkt, mŕtvica) má zvýšená hodnota aminokyseliny homocysteín. Je to vlastne odpadová látka, ktorá vzniká pri zvýšenom oxidačnom strese organizmu, napr. pri COVID-e. S hladinou homocysteínu pomáhajú hospodáriť vitamíny B6, B9, a B12. (10,11)
Zdá sa vám to náročné? Uľahčite si to!
Zmena životného štýlu, či už sa jedná o stravu, pohyb alebo elimináciu zlozvykov môže dať zabrať. Cvičiť za vás nemôžeme, ale zaviesť do stravy látky, ktoré vaše telo práve potrebuje, s tým vám radi pomôžeme. Vyvinuli sme doplnok výživy - COVIRIN, ktorý všetky tieto látky obsahuje v 4 kapsulách denne (pri podpore liečby postcovidového syndrómu). Obsahuje navyše piperín a glycirizín, prírodné látky, ktoré pôsobia antioxidačne, antiviroticky, protizápalovo a podporujú účinok ďalších zložiek COVIRIN-u.
Zdroje:
(1) https://www.solen.sk/storage/file/article/AIM_Romanova.pdf
(2) I-RECOVER: Long COVID Treatment 2/3/2023
(3) Modification of Lifestyle to Recover from Post-COVID Symptoms: A Short Review (jlifestylemed.org)
(4) https://www.clevelandclinicabudhabi.ae/fasting-health-immunity-is-there-a-connection
(5) https://www.researchgate.net/Possible_health_benefits_of_polyphenols_in_neurological_disorders_associated_with_COVID-19
(6) https://www.researchgate.net/PASC_Nutrition_2022
(7) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33879509/
(8) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33879509/
(9) https://www.mdpi.com/2072-6643/14/6/1305
(10) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34123655/
(11) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7756688/