Aký vitamín chýba pri herpese? Alebo kompletný návod ako ho dostať pod kontrolu!

Herpes simplex vírus, ochorenie, ktoré v sebe nosí väčšina z nás, no prejaví sa len u niekoho. Čím to je? Prečo niektorí majú herpes na pere každý mesiac? Aký vitamín chýba pri herpese? Alebo čo môžete spraviť, aby ste sa ho konečne zbavili...
Kedy som ten herpes vlastne chytil/a?
Prvý kontakt s herpetickým vírusom zažijeme väčšinou ešte pred nástupom do školy a ani si to nevšimneme. Nakazíme sa nie len pri bozkávaní alebo pití z jednej fľaše, ako sa často traduje. Stačí si utrieť ruky spoločným uterákom alebo sa hrať s iným dieťaťom v tesnej blízkosti.
Väčšina z nás dospelých už v sebe herpes simplex vírus má (67 % populácie), avšak len niektorí zažívajú jeho typické prejavy. Po nakazení ale i po každom prejave sa potlačený vírus herpesu stiahne k nervovým bunkám. A tam čaká na svoju chvíľu. (1, 2)
Stres, slabá imunita a herpes
Herpes sa dostaví vždy, keď už máme toho aj tak dosť. Pred dovolenkou, dôležitým stretnutím, po prekonaní choroby, po návšteve zubára. Opätovné vzplanutie infekcie súvisí najmä s imunitou a so stresom. A samozrejme - stres znižuje imunitu. Pre telo je okrem choroby stresujúce aj UV žiarenie, zmeny teploty, menzes alebo náhla fyzická či emocionálna záťaž, únava a nedostatok spánku.
Všetky tieto situácie môžu u nositeľa herpes simplex vírusu-1 spôsobiť jeho opätovné objavenie. Najčastejšie na perách, ale môže to byť aj pod nosom alebo v nose, či v horších prípadoch v okolí očí. Pokiaľ by ste mali veľmi vážny problém s imunitou, môže herpes vírus prejsť dokonca až do mozgu. (1, 2)
Herpes, jeho inkubačná doba a trvanie
Od provokácie spiaceho vírusu do jeho prvého prejavu (najčastejšie svrbením) prejde pokojne aj 2 – 5 dní. A na ďalší deň tu už máme pľuzgieriky, ktoré každý pozná. Keďže telo už tento vírus porazilo, pošle na dané miesto potrebné protilátky a do ďalších 2 dní by mal byť vírus "porazený".
Pozostatky vírusu však jeho nositeľa trápia pokojne aj celé 2 týždne. Môžu aj viac, ak sa do rany dostane baktéria. No a tu dochádza k zamysleniu. Pomohli vám už niekedy bežné antivírusové krémy k tomu, aby sa tieto pľuzgieriky nevytvorili? Alebo aspoň k tomu, aby ich bolo menej, než bez použitia krému s protivírusovým účinkom?
(1, 2)
Pokiaľ ste si odpovedali podobne ako my, možno chcete vedieť aké sú vaše ďalšie možnosti.
Posilnenie imunity – nie len proti herpesu
Prvou voľbou je prevencia! Sledovať svoje telo, dopriať mu oddych a starať sa, aby dostalo všetky živiny, ktoré potrebuje k správnemu fungovaniu.
Ktoré zložky potravy nám pomôžu posilniť imunitu voči opakovanému výskytu herpesov?
Je dokázané, že pokiaľ do stravy zaradíte viacej aminokyseliny lyzín a znížite príjem aminokyseliny arginín, zabránite tak častému výskytu herpes simplex vírusu. Vhodné sú ryby, kuracina, jahňacina, teľacina, syr, mlieko, fazuľa a ďalšia zelenina i ovocie. Vynechať by ste mali hrach, čokoládu, bielu múku a výrobky z nej, orechy a sóju. (1, 3)
Bol skúmaný aj deficit zinku a jeho vplyv na výskyt herpesov. Výsledkom štúdie bolo, že zinok pomáha nie len ako prevencia, ale i na dohojenie pokožky postihnutej herpesom. (3)
Významnú rolu v prevencii herpesov má aj meď, ktorá pokiaľ ju máte v krvi v dostatočnom množstve, herpes vírus prakticky zabíja. (4)
A dôležitý je aj selén, ktorého nízka hladina úzko súvisí s častým výskytom herpesov. (5)
V neposlednom rade je pre správne fungovanie imunity a odolnosť voči opakovaným herpesom dôležitý aj prísun vitamínov skupiny B, C a D.
Posilnenie imunity pomocou húb
U ľudí so zníženou imunitou dochádza k reaktivácii a výsypu herpesu omnoho častejšie. Použitie niektorých druhov húb na zvýšenie imunity už netreba nikomu predstavovať. Huby Cordyceps, Reishi či Shiitake sú známe svojimi účinkami. A to nie len vďaka obsahu beta-glukánov, ktoré stimulujú imunitu, ale i priamym účinkom na rôzne druhy infekčných ochorení. (6)
Všetky tieto zložky nájdete v produkte HERPES COMPLEX.
Príroda v boji proti herpes vírusu
Aj keď sa už objaví to známe svrbenie, stále si môžeme pomôcť. Ideálne je podporiť imunitu v boji proti vírusu a zároveň procesy hojenia očakávaného výsypu. Takto sa zbavíme herpesu o čosi skôr.
Aj pri začínajúcom svrbení, či situáciách ako je stres či choroba, je stále aktuálne dopĺňať už spomenutý lyzín, zinok a vitamíny.
V prírode sa nachádza viacero látok, ktoré majú antivírusový účinok. Určite vám napadne klasický cesnak. Nás však zaujímajú práve tie, ktoré účinkujú v úplne počiatočných štádiách.
3 látky s prekvapujúcimi účinkami na začínajúci herpes
- Houttuynia cordata je bylinka, ktorá účinkuje na herpes vírus hneď viacerými spôsobmi, ktoré sa ale všetky uplatňujú práve pri prvej snahe vírusu o množenie a vstup do buniek. (7)
- Glycirizín, je látka izolovaná z koreňa sladkého drievka (Sladovka hladkoplodá), ktorý zabraňuje množeniu herpes vírusu, a tak rapídne znižuje počet jeho častíc v krvi. (8)
- Piperín, je výťažok z čierneho korenia. Aktuálne je predmetom viacerých štúdii, má zaujímavé účinky na imunitu a rôzne druhy vírusov a baktérii. (9)
Komplex 3 druhov húb, lyzínu i vitamínov a minerálov, ktoré sa uplatňujú v boji proti herpesu nájdete v produkte HERPES ACUT RESCUE.
Príznaky herpetického vírusu nie sú spôsobené iba nedostatočným príjmom vitamínov skupiny B, C a D, ale aj ďalšími faktormi, ako je stres a oslabená imunita. Posilnenie imunitného systému a vhodná starostlivosť o vaše zdravie môžu pomôcť ovplyvniť početnosť a závažnosť herpetických prejavov.
Zdroje:
(1) www.solen.sk/storage/file/article/f9bc2f2ad2b2b42fbeff46f7a0a28756.pdf
(2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9867007/
(3) www.webmd.com/vitamins/condition-1248/herpes-labialis-cold-sores
(4) www.researchgate.net/publication/14127533_Mechanism_of_copper-mediated_inactivation_of_Herpes_simplex_virus
(5) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8741354/
(6) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8887958/
(7) journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0115475
(8) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8290359/
(9)
bjbas.springeropen.com/articles/10.1186/s43088-022-00196-1