Je čas vrátiť sa k liečivej sile prírody

Pribúdajúce dôkazy ukazujú, že vakcíny proti SaRS-CoV-2 neposkytujú očakávanú ochranu proti tomuto vírusu a u pomerne vysokého percenta zaočkovaných ľudí dochádza k prepuknutiu ochorenia
Z tohto dôvodu je potrebné poskytnúť informácie aj o liekoch a liečivých látkach, ktoré sú na prírodnej báze a ktorých účinky proti SARS-CoV-2 a iným vírusovým ochoreniam boli preukázané vedeckými štúdiami.
Okrem ivermektínu nám príroda poskytuje aj ďalšie liečivé látky s preukázanými účinkami proti SARS-CoV-2. Veľkou nádejou sú flavonoidy, ktorých používanie má značný význam pre prevenciu a liečbu SARS-CoV-2 a navyše sú bezpečné pre ľudský organizmus. Ukázalo sa, že flavonoidy majú silnú inhibičnú aktivitu proti tým cieľom SARS-CoV-2, ktoré sú potrebné na uľahčenie jeho vstupu do bunky a jeho rozmnožovanie ako sú Mpro (main protease), RBD (Receptor Binding Domain) S proteínu, RdRp (RNA-dependent RNA polymerase), ACE-2 receptor (Angiotensin Converting Enzyme-2) a TMPRSS2 (Human Type 2 Transmembrane Serine). Taktiež bola preukázaná imunomodulačná aktivita flavonoidov prostredníctvom inhibície rôznych prozápalových cytokínov a dráh zapojených do zápalových reakcií. Najznámejší z flavonoidov je quercetin, ktorý atakuje SARS-CoV-2 na viacerých miestach a vykazuje voči nemu významné inhibičné účinky, čo podporuje jeho použitie pri súčasných a očakávaných budúcich prepuknutiach SARS-CoV-2.[27] Výsledky viacerých štúdií ukázali, že quercetin vykazuje dobrú väzbovú afinitu k Mpro, k ACE-2 receptoru a k TMPRSS2.[28] [29] [30] Navyše quercetin blokuje proteázu podobnú 3-chymotrypsínu a proteázu podobnú papaínu, ktoré sú spolu s RNA-dependentnou RNA polymerázou a spike proteínom hlavné ciele liečenia SARS-CoV-2.[31] Výsledky nedávnej štúdie (Di Pierro a kol., Jún 2021) preukázali, že quercetín významne znižuje potrebu a dĺžku hospitalizácie, potrebu neinvazívnej oxygenoterapie, presun na jednotku intenzívnej starostlivosti a riziko úmrtia.[32]

Ďalšou účinnou prírodnou látkou proti SARS-CoV-2 je alicín, ktorého sa nachádza v cesnaku. Je už dávnejšie známe, že látky obsiahnuté v cesnaku majú viaceré významné biologické účinky vrátane antibakteriálnych, antivírusových, antimykotických, antioxidačných, protizápalových a protirakovinových.[33] Yaghoubian a kol. (jún 2021) preukázali, že alicín významne zlepšuje prejavy a symptómy SARS-CoV-2 už po dvoch týždňoch liečby. Alicín nielen zlepšil klinické príznaky, ale zlepšil aj laboratórne a rádiologické údaje, ktoré preukázali jeho terapeutický účinok pri SARS-CoV-2.[34] V štúdii s Calu-3 bunkami pľúc alicín zrušil odpoveď interferónom stimulovaných génov hostiteľa a vrátil jeho bunkové dráhy na úrovne neinfikovaných buniek, čím sa potvrdila antivírusová a imunomodulačná aktivita alicínu.[35] Je známe, že aktívne miesto hlavnej proteázy SARS-CoV-2, ktoré štiepi jedenásť miest dlhého polyproteínu, aby sa uvoľnili funkčné proteíny potrebné na množenie koronavírusu, obsahuje tiol. A práve alicín obsahuje reaktívny tiosulfinát, ktorý môže spôsobiť S-tioalyláciu proteínu. V súčasnosti sa alicín považuje za kovalentný inhibítor SARS-CoV-2 Mpro.[36] Cesnak obsahuje vysoko účinné zlúčeniny síry, a preto by mal byť v súčasnej „covidovej dobe“ každodennou súčasťou našej stravy (tepelne neupravený). Aj keď sú v lekárňach dostupné viaceré prípravky obsahujúce alicín, odporučil by som čerstvý cesnak, najlepšie z vlastnej produkcie. Kvalita cesnaku je rozhodujúca. Prchavé cesnakové zlúčeniny síry, ako je tiol-reaktívny alicín (diallyltiosulfinát) a allylpolysulfány, majú najsilnejšie antivírusové účinky a je známe, že stimulujú imunitný systém ovplyvnením produkcie cytokínov a prozápalových cytokínov.
Glycirrhizín, ktorý sa nachádza v rastline Sladké drievko (Glycyrrhiza glabra) je ďalšou účinnou prírodnou látkou u ktorej boli vedeckými štúdiami preukázané účinky proti vírusom vrátane SARS-CoV-2. Hlavné mechanizmy jeho účinku zahŕňajú inhibíciu replikácie vírusov, priamu inaktiváciu vírusov, inhibíciu zápalu sprostredkovaného HMGB1/TLR4, inhibíciu β-chemokínov, zníženie väzby HMGB1 na DNA s cieľom oslabiť aktivitu vírusov a inhibíciu tvorby reaktívnych foriem kyslíka.[37] [38] [39] [40]
Je známe, že ľudia infikovaní SARS-CoV-2 majú zvýšené riziko trombo-embolických príhod[41] a podobne aj osoby zaočkované vakcínami proti SARS-CoV-2.[42] [43] Z tohto dôvodu je vhodné používať prírodné liečivé látky, ktoré môžu znížiť riziko vývinu uvedených ochorení. Už spomínaný flavonoid quercetín zabraňuje zhlukovaniu doštičiek[44] a jeho významný antitrombotický účinok bol pozorovaný aj pri pokročilých štádiách rakoviny.[45] Podobne aj u glycirrhizínu sa potvrdili významné antitrombotické účinky.[46] [47] Ďalšou účinnou liečivou látkou, ktorá znižuje agregáciu krvných doštičiek je epigallokatechin-3-galát, ktorý sa nachádza vo zvýšenom množstve najmä v zelenom čaji.[48] Všetky uvedené látky sú obsiahnuté napríklad v už spomínanom prípravku Covirin.
Pretože SARS-CoV-2 spôsobuje aj viaceré neurologické ochorenia[49] a podobne aj vakcíny proti SARS-CoV-2,[50] bolo by dobré v týchto prípadoch používať látky chrániace a normalizujúce nervový systém. Svojím výborným zložení môže významne pomôcť prípravok Revitanerv, alebo jeho silnejšia verzia Revitanerv strong, ktoré obsahujú skupinu vitamínov B, kyselinu alfa-lipoovú a Ginko biloba. Z liečivých rastlín je to najmä Rozchodnica ružová (Rhodiola rosea) alebo z nej vyrobené prípravky, ktoré pôsobia proti autoimunitným poškodeniam mozgu a Šišiak bajkalský (Scutellaria baicalensis), ktorý je tiež známy svojimi neuroprotektivnými účinkami.
Vzhľadom na skutočnosť, že očkovanie proti SARS-CoV-2 sa čoraz viac javí nielen ako nespoľahlivé ale aj nebezpečné, je čas vrátiť sa k liečivej sile prírody, ktorá sa žiaľ takmer vôbec nepropaguje, alebo sa zámerne zaznáva. V súčasnosti však liečivú silu prírody potvrdzujú nielen skúsenosti viacerých generácií ľudí, ale aj vedecké štúdie, ktoré v súvislosti so SARS-CoV-2 preukázali biologické mechanizmy, prostredníctvom ktorých prírodné liečivé látky efektívne účinkujú proti SARS-CoV-2 a iným vírusom.
PharmDr. Jozef Laurinec, PhD. Zdroj: Je čas vrátiť sa k liečivej sile prírody. SARS-CoV-2 a iné nebezpečné vírusové ochorenia; možnosti prevencie, terapie a rekonvalescencie - Hlavné správy (hlavnespravy.sk)