Aký je rozdiel medzi oparom a herpesom a aké druhy herpesov poznáme?

Niekto nazýva oparom obyčajný herpes na pere. Ako diagnóza sa opar používa skôr v kombinácii "pásový opar", čo je druh herpesu, ktorý sa vyskytuje na tele. Zvyčajne na jednej strane drieku alebo hrudníka. Aký je rozdiel medzi oparom a herpesom? Snáď len v tom, v akých slovných spojeniach tieto slová použijete. Liečba herpesu, či oparu je však závislá od jeho druhu a lokácie.
Aké druhy herpesov poznáme?
Pri slove herpes si väčšinou predstavíme malé pľuzgieriky lokalizované na pere – tzv. herpes labialis (orálny herpes), ktorý spôsobuje vírus HSV-1.
Poznáme však aj ďalšie druhy herpetických vírusov ako sú HSV-2, zodpovedný najmä za genitálny herpes či varicella-zoster vírus, ktorý spôsobuje ovčie kiahne a po reaktivácii pásový opar.
Spomenuté druhy herpetických infekcií ostávajú po prekonaní choroby v ďalej v tele a môžu sa opäť objaviť, keď je organizmus pod stresom, záťažou alebo má iným spôsobom zníženú schopnosť brániť sa. (1,2)
Opar na pere, opar v ústach či genitálny herpes sú príznakom HSV infekcie
Vírusom HSV-1 sa väčšinou nakazíme už ako deti a tento vírus si v sebe nesie viac ako 60% populácie. Prejaviť sa môže v oblasti tváre (ústa, pery, nos...) a niekedy aj v rámci pohlavných orgánov alebo rúk. Môže však napadnúť i oko alebo pri vážnej poruche imunity dokonca mozog.
Okrem klasického bozkávania a teda prenosu priamym kontaktom a slinami je cestou prenosu aj kontakt herpesu s poranením (hoci len drobným). Takto vznikol názov pre herpes gladiatorum – herpes zápasníkov, ktorý sa môže objaviť na krku, trupe, hlave či rukách a môžeme si ho pomýliť s herpesom zoster (pásový opar). (1)
Vírus HSV-2 je najčastejšie prenosná sexuálna choroba vírusového charakteru. Stojí za výsevom herpesu v oblasti pohlavných orgánov, genitálnym herpesom. Jedným z dôvodov častého prenosu HSV-2 pohlavným stykom je, že mnoho ľudí nemá žiadne príznaky genitálneho herpesu a teda netušia, že ním môžu niekoho nakaziť. (1)
Aj ovčie kiahne a pásový opar sú herpetické infekcie
Ovčie kiahne sú na prvých miestach v štatistikách hlásených infekčných ochorení. Vírus sa šíri vzduchom a to najmä medzi deťmi. Po prekonaní zostáva vírus v organizme a za určitých okolností sa môže reaktivovať ako pásový opar. Proti varicella-zoster vírusu existujú dva druhy očkovania: proti ovčím kiahňam - určené deťom a proti pásovému oparu - určené starším dospelým.
Práve starší ľudia sú citlivejší na vznik pásového oparu. 2/3 pacientov trpiacich týmto ochorením má nad 50 rokov. Ochorenie je akútne bolestivé. Tieto bolesti však môžu pretrvávať aj niekoľko mesiacov po zmiznutí výsevu. (2)
Za reaktiváciu vírusov a časté herpesy môže oslabená imunita
Spomenuté vírusy ostávajú ďalej v organizme a prebudenie ich aktivity je možné aj po mnohých rokoch. Za reaktiváciu herpetických vírusov môže teplo alebo chlad, UV žiarenie, poranenie, horúčka, prekonanie akútneho ochorenia, menštruácia, stres a hlavne s tým všetkým súvisiaca oslabená imunita. (1,2)
Súčasťou prevencie je teda vysoká hygiena, používanie SPF prípravkov, zabránenie intímneho kontaktu s postihnutým do vyhojenia prejavov a... BUDOVANIE ZDRAVEJ A SILNEJ IMUNITY!
Ako podporiť imunitu a zabrániť častým herpesom?
Obnoviť silnú imunitu je súhrn opatrení, ktoré vedú k zdravšiemu životnému štýlu, a to vrátane stravy a myslenia. Dobre žiť je základ všetkého, veľa sa smiať, dopriať si zdravý spánok a pohyb môže každý a nič to nestojí. (3)
Na prevenciu rôznych druhov herpesov bol špeciálne vyvinutý doplnok výživy HERPES COMPLEX, ktorý pomáha udržať vírus v "spiacom" štádiu a tým môže pomôcť zabrániť jeho reaktivácii.
No a pokiaľ sa vyskytne herpetické ochorenie v akútnom štádiu, je tu aj HERPES AKUT RESCUE, ktorý pomôže zmierniť príznaky a urýchliť prekonanie infekcie.
Oba doplnky výživy obsahujú živiny, vitamíny a minerály, podporujúce budovanie imunity a poskytujúce pomoc pri herpetických infekciách. Zaujímavý je lyzín, esenciálna aminokyselina, ktorá suťaží o vstrebávanie spolu s arginínom a zároveň pomáha ďalšími mechanizmami znižovať jeho množstvo v tele.
Arginín je aminokyselina, ktorá podporuje rast herpes vírusov a jej prebytok v organizme môže vyvolať reaktiváciu "spiaceho" vírusu. Pre hojenie herpesov je zaujímavá schopnosť lyzínu zvyšovať tvorbu kolagénu a pre imunitu jeho schopnosť zvyšovať vstrebávanie zinku. (4)
HERPES COMPLEX obsahuje celú radu vitamínov a minerálov, ktoré nesmú chýbať k správne fungujúcej imunite a zmes húb s dokázaným účinkom na stimuláciu imunity. HERPES AKUT RESCUE tiež obsahuje vitamíny a minerály určené na pomoc od príznakov herpesu a bylinné výťažky, ktoré bránia tomuto vírusu ďalej rásť.
Podporiť imunitu či priamo boj s herpetickým vírusom má zmysel hneď z viacerých hľadísk:
- môžeme znížiť dobu trvania aj hojenia kožného prejavu
- môžeme tak zabrániť sekundárnej infekcii (nasadnutiu baktérie na miesto prasknutých vezikúl)
- pri pásovom opare môžeme zabrániť poškodeniu postihnutých nervov a následnej niekoľkomesačnej bolesti
- v neposlednom rade môžeme zvýšením nedostatočnej imunity predísť vážnym stavom ako herpes oka či rozšírenie vírusu do iných orgánov.
Pokiaľ sa o chcete o herpese dozvedieť viac, pozývame vás prečítať si náš článok: Aký vitamín chýba pri herpese?, kde vám predstavujeme kompletný návod, ako dostať herpes pod kontrolu.
Zdroje:
(1)
https://www.solen.sk/storage/file/article/f9bc2f2ad2b2b42fbeff46f7a0a28756.pdf
(2) https://www.solen.cz/pdfs/ped/2005/06/02.pdf
(3) https://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/465155-jarna-unava-alebo-vaznejsie-ochorenie/
(4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6419779