Ako zmenšiť myóm maternice prírodnou cestou?

Žijeme v rýchlom svete, hľadáme skratky, zle sa stravujeme, sme v neustálom strese a hovoríme si: to potom, to zajtra, to keď... Bežná žena má povinností viac ako času a často kladie samú seba na posledné miesto. Zdravé ženské telo, pohodová menštruácia, schopnosť mať deti a skvelý sex.
Toto sú veci, ktoré by mali byť pre ženu samozrejmosťou. Sú to veci, ktoré si každá z nás zaslúži. Žiaľ až polovici žien medzi 35 až 50 rokom vstúpi do života myóm maternice. Zmenšiť myóm prírodnou cestou je beh na dlhú trať, minimalizovať však jeho negatívny vplyv na životnú pohodu môžete už za pár mesiacov. A my si povieme ako. (1)
Myóm maternice – čo to vlastne je
Myóm je útvar v stene maternice, je tvorený bunkami, ktoré abnormálne rastú. Nie je to však rakovina. Myóm na maternici je nezhubný – benígny nádor, ktorý ďalej nemetastazuje. Ak rastie, tak väčšinou pomaly a jeho vplyv na organizmus je lokalizovaný na maternicu a neskôr na okolité orgány, ktoré utláča. (1)
Myómy na maternici – príznaky
- silné (ale pravidelné) krvácanie počas menštruácie
- krvné zrazeniny na vložke / v záchode napr. po zatlačení
- nedostatok železa súvisiaci s nadmerným krvácaním počas menštruácie
- krvácanie viac ako 7 dní (špinenie nepočítajúc)
- neskôr aj bolesť pri pohlavnom styku, neplodnosť, nafúknuté brucho či zápcha (1, 2)
Veľa z nás má možno pocit, že trpí aspoň jedným príznakom. Preto je dôležité chodiť na pravidelné gynekologické prehliadky. Každá žena má nárok na preventívnu prehliadku u gynekológa raz do roka. Ak však máte podozrenie, že niečo nie je v poriadku, vyhľadajte gynekológa hneď. Diagnostika myómu je rýchla a vy budete vedieť, na čom ste.
Mám na maternici myóm, ako si môžem pomôcť?
Pri veľkom myóme alebo početných myómoch vám bude možno odporúčané chirurgické riešenie alebo hormonálna terapia. Vyskúšať zmenšiť myóm maternice prírodnou cestou alebo si aspoň pomôcť od jeho príznakov však určite stojí za pokus a môžete s tým začať hneď.
Jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú vznik myómov je hormonálna rovnováha. Preto sa stáva, že myómy zmiznú napr. pri nástupe menopauzy. Rolu hrá samozrejme genetika, užívané lieky (napr. hormonálna antikoncepcia), nedostatok vitamínu D, obezita, vysoký krvný tlak a nezdravý životný štýl. (1)
Myóm na maternici môže zmierniť zdravý životný štýl
Zdravá strava, pohyb, príjem potrebných vitamínov, minerálov a iných látok, obnovenie hormonálnej rovnováhy. Toto všetko vám môže pomôcť, poďme si to rozmeniť na drobné. (1)
Môže mi s myómom pomôcť cvičenie?
Jednou z oblastí, ktoré myóm negatívne ovplyvní sú svaly panvového dna. Preto je určite vhodné naučiť sa a pravidelne praktizovať cviky na jeho spevnenie. Zdravé a pevné panvové dno môže pomôcť od príznakov myómu ako sú bolesť či problémy súvisiace s močovým mechúrom a črevom. Z holistického pohľadu môže pomôcť telu nadobudnúť naspäť balanc a podporiť tak samoliečenie.
Pravidelné cvičenie a aktívny životný štýl pomáha eliminovať hneď niekoľko rizikových faktorov spomenutých vyššie a tak zmierňovať výskyt a príznaky myómov maternice (3, 4, 5)
Zdravá strava a prírodné látky, ktoré môžu pomôcť pri myóme maternice
Zdravá strava, spolu s pravidelným cvičením pomáha zmierniť rizikové faktory myómu ako sú obezita, stres (aj ten oxidačný) a vysoký krvný tlak. Vysoký krvný tlak má dokázaný priamy súvis s výskytom myómov. (6)
EGCG (epigalokatechín galát) – zázrak ukrytý v zelenom čaji
EGCG je flavonoid izolovaný zo zeleného čaju s veľmi sľubným účinkom práve na myóm maternice. Vo výskumoch sa ukázalo, že bráni neželanej premene zdravých buniek maternice na bunky myómu. Už vzniknutým myómom bráni EGCG získavať energiu, rásť a tak podporuje ich postupný zánik. Zelený čaj je sám o sebe známy antioxidant, na dostatočný účinok EGCG však popíjanie čaju nestačí. Odporúča sa siahnuť priamo po výťažku zeleného čaju s obsahom EGCG. (7, 8)
Vitamín D ako hlavný vitamín prevencie a pomoci pri myóme maternice
Užívanie vitamínu D v našej zemepisnej oblasti by mohlo byť povinné. Je to vitamín, o ktorom počúvame dookola pri rôznych ochoreniach, vždy sa dozvieme, že nám chýba a napriek tomu sa naň zabúda. Užívanie vitamínu D malo vo viacerých štúdiach vplyv na veľkosť myómu a jeho preventívny účinok na vznik nových myómov je vedecky podložený už dlhšie. Okrem toho je vitamín D známy svojím pozitívnym vplyvom na imunitu, pomáha predchádzať rakovine a pomáha pri kardiovaskulárnych ochoreniach. (9, 10)
Ďalšie látky, ktoré môžu pomôcť v boji s myómom maternice
Ďalšia skupina látok, na ktorú sa v strave môžete zamerať sú tie s antioxidačným účinkom, účinkom na imunitu a reguláciu metabolizmu a hormónov v organizme. Patrí sem vitamín C, vitamíny skupiny B, extrakt z čierneho korenia – piperín a kurkumín. Kurkumín je prírodný antioxidant, ktorý bráni množeniu tumorových buniek tvoriacich myóm. Zaujímavé je, že v pestrej strave sa dokážu tieto zložky navzájom potencovať. Príroda si to všetko krásne vymyslela, že? (11, 12)
Doplnok výživy so zložením, ktoré pomáha telu zbaviť sa myómov maternice?
Predstavujeme vám MYORIN!
Prírodu s vedou možno spojiť a dôkazom sú produkty ako MYORIN. Vložili sme do neho to najlepšie, čo príroda na boj s myómom maternice ponúka. Myorin môže pomôcť pri myómoch vo viacerých úrovniach:
- podpora imunitného systému
- ochrana buniek pred oxidačným stresom
- zachovanie zdravých slizníc
- podpora normálneho delenia buniek
- podpora hormonálnej regulácie
- podpora premeny a vstrebávania železa
Tešíme sa, že nejednej žene takto môžeme pomôcť a vrátiť jej tak zaslúženú pohodu.
Zdroje:
(1)
https://medicspark.cz/nemoci/myom-delohy-pricina-priznaky-je-pro-zenu-nebezpecny/
(2) https://www.solen.sk/storage/file/article/f40ad9341241a8b96df3b867c0553229.pdf
(3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8605900/
(4) https://laurameihofer.com/fibroids-with-pelvic-floor-pt/
(5) https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1521693417301372
(6) https://academic.oup.com/ajh/article/28/4/487/2743334
(7) https://www.nichd.nih.gov/newsroom/news/080723-uterine-fibroids-green-tea
(8) https://www.nature.com/articles/s41598-023-35212-6
(9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6619469/
(10) https://www.solen.sk/storage/file/article/ec130c469e0de8a16442630d1e8a705e.pdf
(11) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9256340/
(12) https://www.intechopen.com/chapters/73629